Het recruiten van de toekomst: data, marketing én menselijkheid

Dennis Laros - Recruitment en Marketing

De arbeidsmarkt verandert snel en goede mensen zijn schaars. Tegelijkertijd zijn kandidaten lastiger te bereiken en minder zichtbaar dan voorheen. Vooral in sommige sectoren waarin we als Steiger B actief zijn. Dat vraagt om een vernieuwde aanpak. Volgens Dennis Laros, onze recruitment marketeer, ligt de toekomst in een slimme combinatie van data, marketing en menselijkheid.

Waar het vroeger draaide om actief zoeken, verschuift de focus in recruitment naar het strategisch bereiken en binden van doelgroepen. Dennis: “Kandidaten zoeken niet meer alleen op vacaturebanken of LinkedIn. Zeker jongere doelgroepen bevinden zich vooral op social media en streamingsdiensten. Dan moet je creatief zijn: waar kun je ze bereiken en hoe krijg je ze geïnteresseerd?” Recruiters moeten daarom steeds meer als marketeers denken. Niet alleen zenden, maar begrijpen wat iemand aanspreekt.

Data liegt niet

Om erachter te komen wat je doelgroep beweegt, kan het gebruik van data helpen. Het geeft inzicht in gedrag: wanneer haakt iemand aan? “Data liegt in principe niet”, zegt Dennis, “maar je moet wel weten wat je ermee kunt. En er de juiste conclusies uit trekken.” Bij Steiger B zetten we data bewust in als ondersteuning, niet als vervanging van menselijk inzicht. “We maken keuzes op basis van data, maar altijd in combinatie met ervaring en gevoel. Dat past bij ons als organisatie.”

Van zoeken naar zichtbaar zijn

Die aanpak is nodig, want sommige doelgroepen zijn lastig te bereiken. “In de jeugdzorg bijvoorbeeld kiezen professionals er vaak bewust voor om minder zichtbaar te zijn. Dat is heel begrijpelijk in verband met privacygevoelige zaken waarbij ze betrokken zijn, maar het betekent wel dat je hen niet zomaar vindt.” Data helpt dan niet. Omdenken wel. “Als jij hen niet kunt vinden, moeten zij jou kunnen vinden. Zichtbaarheid en employer branding worden daarom steeds belangrijker.”

Opvallen en vertrouwen opbouwen

Daarnaast gaat het ook in recruitment om de kracht van herhaling. Kandidaten moeten een organisatie meerdere keren tegenkomen voordat ze in actie komen. “Als iemand al eens iets van Steiger B heeft gezien wanneer een recruiter contact opneemt, dan staan we al met 1-0 voor. Met consistente content en campagnes bouw je zichtbaarheid op en kun je tracken wat iemand bekeken heeft. Door slim te meten, ontstaat inzicht in wat werkt en waar je nog kunt bijsturen. Dat helpt enorm. Koud bellen is namelijk niet meer van deze tijd”, legt Dennis uit.

Technologie ondersteunt, de mens maakt het verschil

Ondanks alle technologische mogelijkheden blijft de menselijke benadering cruciaal. Bij Steiger B blijkt dat uit verschillende aspecten. “We stoppen veel tijd en aandacht in ons eigen assessment. En we denken echt mee over de carrière en ontwikkeltrajecten van kandidaten”, noemt Dennis als voorbeelden. “Zo willen we de best mogelijke matches maken. En dat lukt goed: we zien dat professionals vaak langdurig verbonden blijven aan opdrachtgevers.”

De recruiter van morgen

“Ik verwacht dat over een aantal jaar het overgrote deel van de organisaties in meer of mindere mate datagedreven werkt”, zegt Dennis. Tegelijkertijd verandert het profiel van de recruiter. “Je ziet dat recruiters zich breder ontwikkelen, richting marketing en data.” De kern blijft echter hetzelfde. “Je kunt nog zo veel meten en optimaliseren, maar uiteindelijk draait het om mensen. Technologie helpt je vooruit, maar de echte verbinding maak je zelf.”

Meer weten over onze aanpak of Steiger B?